Coaching grupowy (Lublin: Słowa i myśli, 2017)

Tym razem będzie o wyjątkowej książce i bardzo ważnej dla mnie.

Od 2013 roku z Michałem Bloch, moim wspólnikiem, rozwijamy Szkołę Coachingu Zespołowego i Grupowego, a przy okazji własną metodologię pracy coachingowej z grupami. Jakiś czas temu postanowiliśmy te nasze doświadczenia opisać. Tutaj nieoceniona okazała się pomoc Joasi Greli. Efektem tej współpracy jest nasz praktyczny podręcznik poświecony pracy coacha grupowego. Znajdziecie tutaj wszystkie informacje potrzebne, aby rozpocząć pracę z grupami – konkretne narzędzia, metody pracy i przykłady realizowanych przez nas procesów. Książka będzie dostępna na jesieni.

coaching-grupowy

Mit przedsiębiorczości (Warszawa: MT Biznes, 2015)

„Mit przedsiębiorczości” to jedna z pozycji, która absolutnie powinna znaleźć się w biblioteczce każdego przedsiębiorcy. Żałuję, że wpadła ona w moje ręce tak późno. Pozwoliłoby mi to uniknąć wielu błędów. Autor wyjaśnia powody upadku nowotworzonych firm i podpowiada jak tego uniknąć.

mit-przedsiebiorczosci

Każdy przedsiębiorca, który tworzy nową firmę, przyjmuje trzy role: 1) przedsiębiorcy, 2) menedżera i 3) specjalisty technicznego.

  • Przedsiębiorca jest wizjonerem, marzycielem, katalizatorem zmian. Z tą rolą związane są takie działania właściciela firmy jak: definiowanie wizji i misji przedsiębiorstwa, stworzenie modelu biznesowego, zdefiniowanie kluczowych dla rozwoju firmy strategii: sprzedażowej, marketingu, czy finansów. Ta rola wiąże się najbardziej z myśleniem strategicznym o biznesie.
  • Menedżer odpowiada za planowanie i porządkowanie procesów w firmie. Zarządza aktywnościami na poziomie taktycznym. Wyznacza operacyjne cele, przydziela zadania, konsekwentnie monitoruje efektywność. Zarządza pracownikami.
  • Specjalista techniczny jest wykonawcą. Wytwarza produkty oferowane przez firmę lub świadczy jej usługi. Koncentruje się na działaniach operacyjnych. Jest w bezpośrednim kontakcie z końcowym odbiorcą produktów i usług firmy.

Kłopot polega na tym, że typowy właściciel małej firmy koncentruje się na tych trzech rolach nie w taki sposób, w jaki powinien.

Tworzenie modeli biznesowych. Podręcznik wizjonera. (Gliwice: HELION, 2012)

Jedna z najważniejszych książek, jakie czytałem. Zmieniła moje patrzenie na budowanie biznesu. Pomogła mi zdefiniować istotę mojego biznesu szkoleniowego i coachingowego. Model biznesowy stał się kluczowym elementem procesów wsparcia coachingowego i mentoringowego, które oferuje moim Klientom.

Autorzy definiują model biznesowy w następujący sposób:

„Model biznesowy opisuje przesłanki stojące za sposobem, w jaki organizacja tworzy wartość oraz zapewnia i czerpie zyski z tej wytworzonej wartości”.

tworzenie-modeli-biznesowych

Więcej o modelu biznesowym znajdziesz na moim blogu – Pomysł czy model biznesowy. Co decyduje o sukcesie?

 

Model Biznesowy TY (Gliwice: Wydawnictwo HELION, 2013)

Jedna z moich ulubionych książek. Inspiruje mnie.

Osobisty model biznesowy, który jest opisany w tej książce, to narzędzie, które pomaga określić kluczowe wyznaczniki Twojego zawodowego „JA”. Jeśli zastanawiasz się nad zdefiniowaniem na nowo swojej osobistej marki, ta książka będzie użyteczna.

Wykorzystuję ją często w coachingu, gdy pracuję z trenerami albo coachami, którzy szukają obszaru swojej zawodowej specjalizacji. Czasem po prostu proszę ich o zapoznanie się z książką. Czasem sięgam do niektórych, opisanych w książce, ćwiczeń, aby stworzyć im okazję do popatrzenia na siebie z innej, nowej perspektywy.