Skończyłeś szkołę coachingu. Trzymasz w ręku świeży dyplom lub certyfikat coacha i zastanawiasz się, co dalej. Chciałbyś, aby coaching był źródłem Twoich dochodów, a jednocześnie sposobem na realizację pasji. Oto kilka użytecznych podpowiedzi…
Obszary rozwoju coacha
Po pierwsze warto pamiętać, że rozwój coacha to nie tylko umiejętności, techniki i narzędzia coachingowe. To oczywiście też, ale warto do tego dorzucić poszerzanie wiedzy o psychologicznych mechanizmach zmiany. Szczególnie ważne będą te obszary, które bezpośrednio dotyczą Twojej przyszłej specjalizacji. Co mam na myśli?
Jeśli chcesz wspierać menedżerów w rozwoju ich kompetencji menedżerskich, warto, abyś rozumiał specyfikę biznesu, zarządzania zespołem, znał modele przywództwa i potrafił zarekomendować dobrą literaturę dla liderów. A jeśli chcesz wspierać w zakresie zmian w karierze, przydatne będą narzędzia do określania potencjału zawodowego, doświadczenia w rekrutacji i wiedza o job craftingu.
Jest taka obiegowa opinia, że w coachingu nie trzeba nic wiedzieć o świecie klienta, wystarczy zadawać pytania, a klient sam znajdzie w sobie odpowiedź. A prawda jest taka, że jak nie będziesz potrafił pokazać swojej znajomości tematu, to klient Cię nie wybierze.
Zatem poszerzaj wiedzę o psychologicznych mechanizmach zmiany i zbieraj doświadczenie w obszarze Twojej coachingowej specjalizacji.
Dodaj do tego jeszcze trzeci obszar. Ucz się przedsiębiorczości. Jeśli chcesz mieć klientów potrzebujesz wiedzieć, czym jest marketing i sprzedaż. I to, czym jest marketing i sprzedaż w coachingu. Każda branża ma swój specyficzny język, modele biznesowe, strategie sprzedaży. Tutaj jest podobnie. Potrzebujesz wiedzieć, jak tych klientów pozyskiwać.
Coach praktykuje!
Jeśli jesteś na początku drogi, potrzebujesz doświadczać. Im więcej będziesz miał klientów i to różnych, tym lepiej. To jest etap eksperymentowania, nabierania coachingowej wprawy. Tego etapu nie da się przeskoczyć.
Wskazówki:
- Szukaj sposobności do ćwiczenie pojedynczych umiejętności coachingowych w trakcie typowych rozmów. Szczególnie wtedy, gdy ktoś prosi Cię o radę lub pomoc. Ćwicz zadawanie pytań i odzwierciedlanie.
- Szukaj osób, które chciałyby doświadczyć mocy coachingu. Umawiaj się na krótkie procesy – 3 – 5 sesji. Teraz najważniejsze jest doświadczenie różnorodności klientów i tematów, z którymi Ci klienci przychodzą. Poza tym krótsze procesy to więcej zadowolonych klientów, więcej rekomendacji.
- Obserwuj innych coachów przy pracy. Szukaj nagrań sesji coachingowych w internecie, chodź na bezpłatne szkolenia poświęcone coachingowi, podczas których prowadzący demonstrują próbki swoje pracy.
- Umów się z kolegą z kursu, że będziecie nawzajem stymulowali się do rozwoju coachingowego. Spotykajcie się raz na tydzień, raz na dwa tygodnie i dzielcie swoimi doświadczeniami z przeprowadzonych sesji. Dzielcie się tym, czego się nauczyliście z książek i bezpłatnych webinarów. Prowadźcie dla siebie nawzajem sesje – raz Ty w roli coach, raz w roli klienta.
- Dołącz do grupy dla coachów na Facebooku lub LinkedIn i obserwuj dyskusje, a jeśli masz gotowość, zadawaj pytania. Są przyjazne grupy dla początkujących, gdzie możesz bezpiecznie zadawać pytania i konsultować swoje wątpliwości. Na przykład Trener i coach – To, co ważne!
Coach szuka własnej niszy!
Klienci rzadko szukają coachingu, choć i tacy się zdarzają. Najczęściej szukają kogoś, kto pomoże im poradzić sobie ze swoim wyzwaniem. Jeśli będziesz miał opinię specjalisty w danym obszarze, łatwiej będzie Ci pozyskać klienta na coaching. Łatwiej jest robić marketing i sprzedaż, gdy mam zdefiniowaną bardzo konkretną niszę. Wiem, że na początku może to być trudne – odpowiedzieć sobie na pytanie z kim chcę pracować. Eksperymentuj.
Wskazówki:
- Zastanów się, z kim i w jakim obszarze chciałbyś pracować jako coach. Czy to life coaching, czy coaching biznesowy? Czy chcesz pracować z menedżerami, przedsiębiorcami, sportowcami, nauczycielami? Jakie tematy wydają mi się szczególnie interesujące? Zmiana nawyków, relacje, balans, zmiana kierunku kariery, itp.
- Opisz swojego idealnego klienta i jego potrzeby, na które znasz odpowiedź. Musisz wiedzieć, jak do niego dotrzeć, jakim językiem mówić, aby chciał Cię słuchać.
- Stwórz swój produkt / usługę. Klienci niechętnie kupują nieokreślony proces coachingowy. Łatwiej im podjąć decyzję, gdy wiedzą, ile zapłacą, ile proces będzie trwał i co uzyskają dzięki pracy z Tobą. Nie sprzedawaj coachingu, sprzedawaj program LEPSZE ŻYCIE, który składa się z 5 sesji, zadań wysłanych pomiędzy sesjami i badani kwestionariuszem osobowości iP121. To przykład oczywiście. Stwórz swój produkt, najlepiej w dwóch lub trzech wariantach cenowych – tańszy oraz droższe – bardziej rozbudowane. Pozwól klientowi wybrać, ile chce zapłacić.
- Stwórz prostą swoją stronę WWW, na której będziesz miał opisane produkty i usługi. Potrzebujesz miejsca, gdzie klient przeczyta o Twojej ofercie i gdzie ją będzie mógł kupić.
- Wymyśl strategię kierowania Twoich potencjalnych klientów na swoją stronę z ofertą. Klienci muszą jakoś dowiedzieć się o tym, co oferujesz. I zanim kupią potrzebują Ci zaufać. Pomocny może być blog, fanpage, newsletter, webinary, bezpłatne warsztaty sprzedażowe. Potrzebujesz sposobu, aby pokazać swoje doświadczenie, wiedzę. Jeśli wiesz, z czym zmagają się Twoi klienci, pomagaj im poprzez bezpłatny content marketing – artykuły, porady, filmy. Wybierz kanał i formę, która jest dla Ciebie najprzyjemniejsza. Nie masz dużo czasu, wybierz jedną rzecz.
- Pisz do swoich potencjalnych klientów. Na początku, kiedy jeszcze nie masz potężnej społeczności kontaktuj się ze swoimi potencjalnymi klientami bezpośrednio – pisz do nich maile, wiadomości, informuj o swoich wpisach, warsztatach, artykułach na blogu. Zapraszaj ich i dziękuj za każdy przejaw zainteresowania. Ale pamiętaj najpierw trzeba coś dać, aby móc o coś poprosić.
Coach korzysta ze wsparcia!
Dużo łatwiej jest, kiedy mamy wsparcie kogoś, kto przeszedł drogę, na którą my właśnie wchodzimy. Zwykle oszczędza to czas, pieniądze i zmniejsza frustrację. Kiedy jesteś na początku drogi, jako coach, po prostu nie wiesz, co Cię może spotkać. Nierozważne jest niekorzystanie ze wsparcia. To nie zawsze muszą być mentorzy czy superwizorzy. Dobrym wsparciem jest kolega, który nieco dalej jest w swojej drodze profesjonalnego coacha. Ale może to też być ktoś taki, jak Ty. Ktoś, kto jest na początku. Możecie wymieniać się spostrzeżeniami, wynikami eksperymentów.
Wskazówki:
- Znajdź sobie mentora – kogoś kogo cenisz i kto wie, co trzeba zrobić. Może to Twój nauczyciel ze szkoły coachingu. Może zaprzyjaźniony coach. Nie bój się prosić go o radę. Zapytaj o możliwość stażu. Zapłać za regularny mentoring.
- Obserwuj tych, co odnieśli sukces w coachingu. Przyglądaj się uważnie tym, którzy z powodzeniem funkcjonują na rynku. Obserwuj ich w mediach społecznościowych, czytaj ich artykuły, chodź na ich wykłady. Co oni takiego robią? Wzoruj się, naśladuj efektywne strategie.
- Stwórz swoją grupę mastermind. Umów się z kilkoma osobami, które są na podobnym etapie rozwoju swojej praktyki. Spotykajcie się systematycznie i wspierajcie w poszukiwaniu rozwiązań. Najlepiej, abyście bezpośrednio nie konkurowali. Miejcie różne specjalizacje i kierujcie swoje oferty do innych grup docelowych. Chodzi o to, aby zminimalizować konflikt interesów.
- Dołącz do grupy superwizyjnej lub interwizyjnej. Superwizuj swoje sesje. Dostęp do informacji zwrotnej na temat tego, jak pracujesz podczas sesji jest bardzo ważny. Nasze wartości, przekonania, wzorce działania oddziaływują na naszych klientów i sposób pracy z nimi. Potrzebujesz niezależnego spojrzenia z zewnątrz. To jest po prostu etyczne i profesjonalne. Znajdziesz na rynku wiele grup superwizyjnych i interwizyjnych. Pytaj superwizorów, nauczycieli ze swojej szkoły coachingu. Zaglądaj na strony organizacji zrzeszających coachów. Często organizują superwizje. Szukaj wirtualnych grup superwizyjnych.
Coach jest cierpliwy!
Jeśli rozwój Twojej praktyki coacha nie będzie się rozwijał w takim tempie, jak to sobie wyobrażałeś, nie przejmuj się. Wiem, że to jest frustrujące. Początki są trudne. Wymagają systematyczności i pewnego wysiłku. Nie wierz we wszystko, co widzisz w mediach społecznościowych. Pamiętaj, że to, co widzisz u innych, odnoszących sukces coachów, to wynik ich często kilkuletniej pracy. Ty jesteś na początku.
A jeśli masz pytania, to pisz do mnie. Chętnie na nie odpowiem.
Jeśli uważasz, że ten wpis może być jeszcze dla kogoś użyteczny, podziel się. Udostępnij.
Jeśli potrzebujesz przewodnika, chętnie służę Ci pomocą. Możemy pracować razem na różne sposoby: poprzez bezpłatną grupę na Facebooku, 3 tygodniowy program online, czy w ramach regularnych sesji.
Podobne artykuły: