Coaching to niezwykła profesja. To więcej niż zawód i sposób na zarabianie pieniędzy. Coaching zmienia. Każde spotkanie z Klientem przypomina o tym, co ważne w życiu. Coaching uczy. Daje radość bliskiego kontaktu.
Możesz być coachem na pełen etat albo traktować coaching jak uzupełniające źródło dochodów.
Coaching może być dla Ciebie misją, pasją, altruizmem albo przedmiotem badań naukowych.
Możesz pracować z konkretna osobą, grupą lub zespołem.
Warto być coachem. Fajnie nim być.
Jak zatem zostać coachem?
Zebrałem tutaj kilka pomysłów na to, jak zacząć praktykować coaching. Można oczywiście od razu zdecydować się na duży akredytowany kurs lub studia podyplomowe z coachingu, ale moim zdaniem warto najpierw sprawdzić, o co w tym coachingu chodzi. Coaching jest modny, więc sporo osób chętnie nadużywa tego pojęcia. Dobrze mieć jasność, na co się decydujemy.
Znajdź sobie coacha
Sprawdź na sobie, jak działa coaching.
Trudno przekonać innych do tej metody wsparcia, jeśli wcześniej samemu nie doświadczyło się jego siły. To jest bardzo dobry punkt wyjścia. Popracuj nad swoimi celami, marzeniami, trudnościami – zawodowymi lub osobistymi.
Kiedy coaching pomoże Tobie w osobistej transformacji lub osiągnięciu ważnych dla Ciebie celów, łatwiej będzie Ci wyjaśnić innym, jak coaching działa.
Wybierz się na jakieś wprowadzające szkolenie z coachingu
Zacznij od czegoś małego – 3-godzinny warsztat lub 2-dniowe szkolenie, kurs online. Dowiedz się czegoś więcej o samym coachingu. Doświadcz go pod okiem trenera coachingu. Sprawdź, jak Ci w relacji coachingowej, w roli osoby pomagającej.
Czasem trzeba chwili, dystansu, aby się do coachingu przekonać i uwierzyć, że jest dla Ciebie. Ja odkrywałem go dwukrotnie. Najpierw jako narzędzie wspierające menedżerów w biznesie, potem jako profesję.
Specjalnie dla osób zainteresowanych coachingiem stworzyłem bezpłatny, dwutygodniowy kurs online Coaching dla początkujących. W kursie tłumaczę, czym jest coaching, jakie są warunki jego skuteczności. Pokazuję, jak wygląda sesja coachingową i cały proces coachingu oraz jak można zbudować biznes oparty na coachingu.
Przeczytaj przynajmniej jedną książkę na temat coachingu
Na rynku dostępnych jest już wiele książek na ten temat. Ja często polecam „Coaching” autorstwa Jenny Rogers. Lubię też dwie książeczki Macieja Bennewicza „Coaching. Złote zasady” i „Coaching. Zestaw narzędzi”.
Sprawdź, czy czytanie o coachingu sprawia Ci przyjemność. Dobry coach ciągle się rozwija i doskonali. Dobrze byłoby, aby czytanie o coachingu sprawiało Ci przyjemność.
Znajdź pierwszego Klienta
Nie powinno być to trudne. Jeśli szkolenie, które wybrałeś było dobre, już po dwóch dniach pracy z dobrym trenerem-coachem powinieneś posiadać podstawowe umiejętności, które pozwolą Ci testować coaching w praktyce.
Uwaga! Ukończenie 2-dniowego szkolenia nie uprawnia Cię do tego, aby nazywać się coachem! Ale uprawnia Cię do tego, aby wykorzystywać umiejętności coachingowe, aby wspierać innych w rozwoju 🙂
Zdecyduj się na dłuższy kurs lub szkołę coachingu
Przeanalizuj programy i przygotowanie prowadzących. Poszukaj opinii o szkole, zanim zdecydujesz się na jakąś konkretną. Wybierz taką, która oferuje superwizje oraz kończy się egzaminem i certyfikatem.
Sprawdź, kto Cię będzie uczył coachingu. Można być dobrym coachem i jednocześnie kiepskim nauczycielem coachingu.
Szukaj Klientów i praktykuj
Praktykuj. To jedyna i najlepsza droga.
Coachingu nie nauczysz się z książek. Praca z realnym klientem pokaże Ci, co jest łatwe, a co trudne. Będziesz miał materiał do superwizji. Łatwiej Ci będzie określić z jakimi klientami chcesz pracować i z jakimi tematami, a co absolutnie nie jest dla Ciebie. Będzie to bardzo użyteczne na etapie wyboru specjalizacji coachingowej.
Rozważ możliwość przyłączenia się do jakiejś organizacji zrzeszającej coachów
Po pierwsze będziesz mieć możliwość poznania ciekawych osoby z branży, zbudowania kontaktów i uczenia się od innych. Przynależność do organizacji coachingowych zwykle daje różne korzyści. W oczach Klientów to także większa wiarygodność.
W Polsce najbardziej rozpowszechnione są trzy organizacje: International Coach Federation, European Mentoring and Coaching Council oraz Izba Coachingu.
Pomyśl o akredytacji
To okazja uzyskania informacji zwrotnej i potwierdzenie zakończenia pewnego etapu rozwojowego. To swego rodzaju znak jakości.
W wielu projektach biznesowych czy takich, które są dofinansowane z funduszy unijnych posiadanie akredytacji jest warunkiem formalnym do tego, aby pracować w nich jako coach. Każda z trzech wyżej wymienionych organizacji posiada własny system akredytacji.
Systematycznie poddawaj się superwizji
To tak naprawdę rozwija najbardziej. Szczególnie to jest ważne, gdy nie masz okazji pracować w zespole z innymi coachami.
Superwizja to refleksja nad własną praktyką. Superwizor to bardziej doświadczony coach z przygotowaniem do wspierania innych coachów w rozwoju. Pomoże Ci w poszerzeniu wiedzy na temat Twojego coachingu, posłuży radą, da informacje zwrotne.
Ucz się permanentnie
Poznawaj nowe metody, narzędzia, techniki. Czytaj książki. Uczęszczaj na szkolenia. Eksperymentuj z różnymi sposobami pracy.
Coaching często jest łączony z innymi metodami pracy, takimi jak: mentoring, doradztwo, czy szkolenia. Wiele metod coachingowych jest zaczerpniętych z psychologii i psychoterapii. W tych obszarach warto się rozwijać.
Zadbaj o sprzedaż i promocję swoich usług
To, co decyduje o sukcesie, to nie tylko umiejętności coachingowe, ale też umiejętności biznesowe.
Poszukaj mentora w zakresie przedsiębiorczości. Kogoś, kto odniósł sukces na rynku jako coach i chętnie się będzie z Tobą dzielił swoimi doświadczeniami i użytecznymi strategiami działania. To pozwala znacznie skrócić czas i zmniejszyć liczbę popełnianych błędów.
Dzięki temu szybciej rozwiniesz swoją praktykę coacha i zaczniesz na coachingu zarabiać.
Gdzie szukać informacji o mnie?
Jeśli chciałbyś jeszcze o coś zapytać, to napisz do mnie:
Mój profil na Facbook.com – link
Mój profil na LinkedIn – link
Jak możesz ze mną pracować nad rozwojem kompetencji coacha?
Mogę Ci pomoc w tym, abyś stał się profesjonalnym coachem:
- przygotowuję do akredytacji International Coach Federation na poziomie ACC i PCC oraz do akredytacji Izby Coachingu,
- pomagam rozpocząć funkcjonowanie na rynku szkoleniowym i coachingowym,
- wspieram w budowaniu wizerunku profesjonalnego coacha,
- w indywidualnych programach wspieram rozwój kompetencji coachingowych.
Miejsca, gdzie możesz nauczyć się coachingu i gdzie możesz uzyskać wsparcie:
- Grupa na facebooku – Wspieranie w zmianie – Żyj z pasji i pomagaj!
- E-kurs COACHING DLA POCZĄTKUJĄCYCH – 3 tygodniowy kurs online wprowadzający do coachingu.
- Studium Zawodowe Coacha Biznesu – akredytowana przez International Coach Federation szkoła przygotowująca do akredytacji na poziomie Associate Certified Coach i Professional Certified Coach.
- DOBRY COACH™ – program superwizyjno-rozwojowy dla praktykujących coachów, którzy chcą doskonalić swoje kompetencje profesjonalnego coacha.
- TWÓJ MENTOR™ – program coachingowo-mentoringowy, który pomoże Ci rozwinąć Twój biznes coachingowy i pozyskiwać klientów coachingowych.