Coaching nie jest jednolity. Mamy różne rodzaje coachingu. Ta różnorodność typów coachingu powoduje, że może być on niemal do każdego. Nie ważne, czy chcesz być profesjonalnym zawodowym coachem, czy tylko czasem wykorzystywać niektóre umiejętności i narzędzia coachingowe, znajdziesz tutaj coś dla siebie…
Coaching jako zestaw umiejętności lub jako profesja
Możesz myśleć o coachingu, jak o zbiorze pewnych umiejętności i technik, z których może korzystać każdy – trener biznesowy, trener personalny, menedżer, nauczyciel, rodzic, mentor, dietetyk. Możesz też myśleć o coachingu jako zawodzie, z którego w 100% się utrzymujesz.
Coaching indywidualny, par, grupowy i zespołowy
Kiedy ja zaczynałem uczyć się coachingu, jeszcze wtedy mówiono, że to wyłącznie relacja jeden na jeden. W tej chwili coachowie pracują z parami, grupami i zespołami.
Coaching grupowy i zespołowy to nie to samo. W coachingu grupowym zbieramy w jednym miejscu kilka osób, które chcą pracować nad podobnym tematem – rozwojem swojego biznesu, balansem w życiu, zmianą kierunku własnej kariery, itp. W coachingu zespołowym pracujemy nad efektywnością realnie funkcjonującego zespołu. Ta efektywność może dotyczyć zadań i relacji.
Coaching umiejętności, efektywności i rozwoju
W coachingu możemy pracować nad różnymi obszarami. Trzy poniżej opisane rodzaje coachingu różnią się długością i dyrektywnością procesu. Różny może być poziom głębokości zmiany, który coaching wspiera.
W coachingu umiejętności wspieramy klienta w rozwoju konkretnych umiejętności, np. sprzedażowych, trenerskich, prezentacyjnych. Dlatego Zwykle jest krótkoterminowy i dyrektywny.
W coachingu efektywności przechodzimy na poziom roli i efektywności w tej roli. Dotykamy tu już wielu umiejętności, ale też przekonań i wartości. Coaching dla menedżerów jest świetnym przykładem. Jest już zwykle nieco dłuższy niż coaching umiejętności i obejmuje uwagą wiele obszarów – sytuację wewnętrzną klienta, kontekst, w którym funkcjonuje, relacje z innymi. Dużo więcej tutaj niedyrektywności.
W coachingu rozwoju dotykamy już poziomu sensu, misji, duchowości. Jest mniej nastawiony na cel, coach częściej towarzyszy klientowi po prostu w przyglądaniu się sobie. Jest niedyrektywny, długoterminowy i głęboki.
Interesuje Cię temat coachingu? Zastanawiasz się czy praca coacha jest dla Ciebie? Sprawdź to w łatwy sposób!
Zapraszam Cię na 2-tygodniowy kurs online – COACHING DLA POCZĄTKUJĄCYCH. Zobacz więcej szczegółów >>>
Coaching life i coaching biznesowy
Kolejne dwa rodzaje coachingu odnoszą się do tematyki pracy coachingowej – obszar życiowy, czy biznesowy. Drugim istotnym elementem rozróżnienia jest to, kto płaci za coaching.
W life coachingu pracujemy z klientami indywidualnymi, którzy sami za siebie płacą. Zakres tematyczny pracy może być bardzo szeroki: motywacja, zdrowie, pewność siebie, związki, efektywność osobista, itp.
W coaching biznesowym pracujemy dla organizacji. Pojawia się tam sponsor, który płaci za coaching i pracownik, który jest na coaching kierowany. Praca dotyczy zwykle efektywności zawodowej – zwiększenie sprzedaży, podniesienie kompetencji menedżerskich, rozwój talentów w organizacji, itp.
Są jeszcze specjalizacje coachingowe…
Taki zabieg marketingowy, który ma pomóc w sprzedaży coachingu. Coach specjalizuje się w jakimś temacie albo pracy z konkretnymi grupami osób. Kilka przykładowych specjalizacji:
- coaching dla chcących napisać książkę,
- coaching dla osób z ADHD,
- sex coaching,
- coaching duchowości,
- coaching marki osobistej,
- i wiele innych…
Coaching może jeszcze się odnosić do sposobu pracy…
Coachowie często mają różne pasje, które da się połączyć ze wspieraniem innych w rozwoju. Z tego powstają bardzo ciekawe specjalizacje. Coachowie mogą się wyróżnić, a klienci popracować w bardzo nietypowy sposób. Kilka przykładów:
- artecoaching,
- coaching drogi,
- fotocoaching,
- travel coaching,
- coaching pod żaglami,
- coaching przez pisanie,
- i wiele innych…
Piękne w coachingu jest, że każdy znajdzie w nim coś dla siebie. Jeśli jesteś bardziej zorientowany na zadania, odnajdziesz się w biznesie, gdzie efektywność i wyniki są na pierwszym miejscu. Jeśli lubisz towarzyszyć, słuchać, czujesz proces, to sprawdzisz się w life coachingu rozwojowym.
Różne rodzaje coachingu dają bogactwo wyboru.
Czyż nie jest to piękne?
Dołącz do mojej grupy subskrypcyjnej – Gildia: Wspieranie w zmianie!
Tam znajdziesz ciekawe dyskusje, artykuły, nagrania sesji coachingowych i przykładowe narzędzia dla coacha i trenera.