Rzetelna wiedza psychologiczna pozwala zrozumieć mechanizmy rządzące zmianą i daje dodatkowe narzędzia do pracy coachingowej. Istnieje nurt coachingu nazywany coachingiem psychologicznym. Jest to podejście, która za podstawę przyjmuje psychologiczne, empirycznie zweryfikowane, podejścia, modele i metody. Podejście to nazywane jest coachingiem opartym na dowodach, bo dąży się w nim do korzystania z tych rozwiązań, których skuteczność potwierdzono badaniami naukowymi.
Coachowie psycholodzy i sympatycy coachingu psychologicznego zrzeszeni są w International Society of Coaching Psychology.
Na rynku dostępne są różne czasopisma poświęcone coachingowi psychologicznemu, np.
- Coaching Psychology International (CPI)
- The Coaching Psychologist
- International Coaching Psychology Review
Na rynku polskojęzycznym warto zajrzeć do Coaching Review, który jest wydawany przez Centrum Coachingu ALK.
Co psychologia może wieść do coachingu?
Przygotowałem listę z moimi ulubionymi koncepcjami i modelami psychologicznymi, które wykorzystuję w swojej pracy coachingowej i superwizyjnej. Dodam, że poniższa lista jest subiektywna i nie wyczerpuje wszystkich możliwości.
- Psychometria – Testy psychometryczne są doskonałym narzędziem, które może być wykorzystywane na różnych etapach procesu coachingowego do poszerzenia wiedzy na temat zasobów i ograniczeń klienta.
- Psychologia rozwoju człowieka – Eriksonowska teoria kryzysów jest moją ulubioną koncepcją rozwojową. Omawia ona kryzysy, z jakimi mierzy się człowiek w cyklu swojego życia.
- Mechanizmy obronne – Podejście psychodynamiczne wniosło do teorii psychologii pojęcia: adaptacyjnych i nieadaptacyjnych mechanizmów obronnych, oporu, przeniesienia i przeciwprzeniesienia.
- Paradoksalna teoria zmiany – Moje niedawne odkrycie z podejścia Gestalt – „Zmiana pojawia się wtedy, gdy stajesz się tym, kim jesteś, a nie wtedy gdy próbujesz się stać tym, kim nie jesteś (Fritz Perls)”. Zobacz, jak zmienia to rolę coacha – Coach nie jest już agentem zmiany.
- Komunikacja hipnotyczna – Milton Erickson, psychiatra i psycholog specjalizujący się w hipnozie klinicznej, zaczął traktować nieświadomą część umysłu jako kreatywną i generującą rozwiązania. Wprowadził do praktyki terapeutycznej metafory, opowieści i zadania.
- Transteoretyczny model zmiany – Każda zmiana, niezależnie od tego, czego dotyczy, podlega pewnym prawidłowościom. Jeśli zdiagnozuje się etap, na którym klient się znajduje, łatwiej dobrać właściwe narzędzia wspierające zmianę.
- Podejście poznawczo-behawioralne – W tym przypadku trudno wskazać jakieś konkretne narzędzie, model lub koncepcje. Tak wiele coaching czerpie z tego podejścia, że Cognitive Behavioural Coaching jest samodzielnym podejściem coachingowym.
- Teoria schematów osobistych – Najbardziej rozbudowaną kategoryzację schematów opracował Jeffrey Young. Ja najchętniej odwołuję się do klasyfikacji opisanej przez Jerzego Melibrudę w jego książce „Siedem ścieżek integracji psychoterapii”.
- Niespecyficzne czynniki leczące w psychoterapii – Czesław Czabała jest autorem niewielkiej książeczki pod tytułem „Czynniki leczące w psychoterapii”. Opisuje w niej, co powoduje, że psychoterapia działa. Fantastyczne źródło inspiracji dla coachów.
To tylko kilka z koncepcji, które mogą rozszerzyć perspektywę skutecznego coacha. Niejeden coach, interesujący się psychologią, dodałby pewnie inne, ulubione, modele i metody pracy.
Jeśli masz ochotę, podziel się w komentarzach stosowanymi przez Ciebie w coachingu koncepcjami psychologicznymi.
A zainteresowanych psychologią coachów, zapraszam na kurs PSYCHOLOGIA DLA COACHA realizowany w formule online przez Centrum szkoleń e-learningowych Eduszkolenia24.pl.